راه نشين

payvar-1.jpg

نبود ز رخت قسمت ما غير نگاهي
آن هم ندهد دست مگر گاه و بگاهي

نشينم سر راهي به اميد نگاهي ، ببينم مهرو ماهي
گفتم صنما ، شادي دل ، راحت جان ، راحت جان ، راحت جاني

چون مي نگرم خوشتر از اين ، بهتر از آن ، بهتر از آن ، بهتر از آني
نشينم سر راهي به اميد نگاهي ، ببينم مهر و ماهي

استاد فرامرز پایور

در سال 1311 خورشیدی در خانواده ای از اهل هنر، در تهران متولد شد. جدش مرحوم مصورالدوله نقاش معروف دربار قاجاریه، و پدرش استاد زبان فرانسه و در خدمت وزارت فرهنگ بود. پایور تحصیلات خود را در دبیرستان دارالفنون به پایان رساند و با سه سال تحصیل در مدرسه دارایی و گرفتن دیپلم به استخدام وزارت دارایی در آمد. در سال 1341 به قصد ادامه تحصیل عازم انگلیستان شد و سه سال به فرا گرفتن زبان مشغول شد و از دانشگاه کمبریج دیپلم تخصصی زبان گرفت. تحصیلات موسیقی خود را از سال 1330 نزد ابو الحسن صبا شروع کرد و پس از شش سال کار مداوم موفق به فرا گرفتن دوره کامل موسیقی ایرانی روی سنتور شد و تقدیر نامه ای نیز از استاد صبا دریافت کرد.
پس از پایان این دوره به همراهی استاد قطعاتی برای سنتور و ویولن تهیه کرد و در رادیو و مجامع هنری با آن هنرمند فقید اجرا کرد که نمونه هایی از آن بر روی نوار اکنون در ادره رادیو موجود است.
پایور در موسیقی به انچه آموخته بود اکتفا نکرد و برای کسب دانش بیشتر در موسیقی و تکمیل هنر خویش نزد استادان: عبد الله دوامی، و نورعلی برومند به ادامه تحصیل پرداخت و یک دوره کامل از ردیف های آوازی آقای دوامی و همچنین کلیه تصنیف های قدیمی را که آقای دوامی می خواند نت نویسی کرد و تصدیق نامه ای در این قسمت از استاد دوامی دریافت کرد.
دیگر از فعالیتهای هنری آقای پایور جمع آوری تقریبا کلیه آثار رکن الدین مختار است که آنها را نت نویسی کرده و مقدار زیادی از آنها را روی نوار با ویولن آقای مختار ضبط نموده است.
از آثار آقای پایور تعدادی چهار مضراب برای سنتور، قطعه ای برای سنتور و ارکستر سنتور و فلوت، سنتور و ویولن( که با صبا اجرا کرده است)، و نیز مقداری تصنیف و آهنگهای ضربی برای ارکستر و آواز است از جمله تمنای وصال،بی تو به سر نمی شود و...

منبع: تاریخ موسیقی ایران

ترانه راه نشین اثر استاد را با صدای استاد شجریان بشنوید

توجه:پس از ظاهر شدن نرم افزار پخش جهت اجرا بر روي نام اهنگ مجددا كليك نماييد


/ 0 نظر / 34 بازدید